Rady a doporučení z každodenní praxe
Realitní Radilky


Proč je dobré podepsat zprostředkovatelskou smlouvu?

Lidé si myslí, že pokud nemají s realitní kanceláří uzavřenou žádnou písemnou smlouvu nevzniká jim žádný závazek. NENÍ TO PRAVDA. Majitelé si chybně myslí, že si kontrolu nad prodejem zachovají díky tomu, že nikomu NIC NEPODEPÍŠÍ.

ANI TO NENÍ PRAVDA.

Jak je to možné?

K uzavření smlouvy (např. o zprostředkování realitních služeb) není potřeba písemná forma smlouvy! Podle zákona stačí k nároku na odměnu za zajištění kupujícího k nemovitosti pouhý souhlas s inzercí. Obvyklá situace, kdy si makléř pouze vyfotografuje interiér Vašeho bytu či domu. A když nemovitost prodáte domáhá se vyplacení provize i ten makléř, který se na obchodu nepodílel.

Je to možné?  Může se nesolidní zprostředkovatel domáhat odměny aniž by zajistil kontakt s kupujícími?

Stává se to. Proto si dobře promyslete koho do své nemovitosti pozvete. Na internetu si ještě před schůzkou prověřte realitního makléře, ověřte si, zda je opravdu spolehlivý a zjistěte si jaké má reference.

O úspěchu  prodeje nemovitosti rozhoduje výběr makléře.  Makléř Vaši nemovitost zastupuje při vytváření  prezentace i v jednání s potenciálními zájemci o koupi. Jeho aktivita je zásadní pro dosažení požadované ceny. Nedoporučuji spoléhat se na reklamu. Věnujte čas výběru toho, kdo vás bude zastupovat, pak už se nemusíte starat o nic víc.

S makléřem uzavřete smlouvu o zajištění služeb.

Ve smlouvě přesně popište závazky:

1. výše prodejní ceny bytu či domu,

2. výše odměny a rozsah realitní služeb,

3. doba platnosti smlouvy apod.

Podepsáním smluvního dokumentu se vyhnete problémům.

Jak to?

Smluvně vázaný makléř bez vašeho souhlasu nemůže SNIŽOVAT CENU, bude uvádět jen pravdivé informace a bude účtovat pouze předem domluvenou odměnu za své služby.

Pokud žádnou smlouvu neuzavřete vystavujete se riziku, že makléř nafotí nabídku, vystaví ji na internetu s jinou cenou a se zavádějícími informacemi. A pokud by nemovitost prodala jiná realitní kancelář může se stát, že bude makléř chtít provizi i za služby, které vůbec nevykonal…


Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.