Rady a doporučení z každodenní praxe
Realitní Radilky


Jaký je rozdíl mezi Rezervační smlouvou, Blokační dohodou a Dohodou o složení blokovacího depozita?

REZERVAČNÍ SMLOUVA nebo-li Blokační dohoda nebo Dohoda o složení blokovacího depozita jsou názvy pro smlouvu, která předchází KUPNÍ SMLOUVĚ a slouží k VYMEZENÍ DOBY, během které nemůže prodávající nabízet nemovitost jinému zájemci.

Součástí rezervační smlouvy je i rezervační poplatek, který většinou slouží i jako provize realitní kanceláři. Rezervační poplatek se většinou neplatí z hypotéky, a je třeba zjistit zda-li je či není součástí dohodnuté kupní ceny. Každá realitní kancelář  má odlišné služby. Zeptejte se makléře, zda je částka součástí kupní ceny v konkrétním případě!

Práva a povinnosti v rámci tohoto typu smluv neurčuje zákon, závisí pouze na dohodě smluvních stran, které smlouvu sepisují. V praxi tak bohužel velmi často dochází k případům, kdy rezervační smlouva nastavuje podmínky výrazně nevýhodné pro kupujícího. Při vzniku rezervační smlouvy je často využíváno neznalosti kupujícího a jeho nechuti řešit vše s profesionálním advokátem, pokud možno specializovaným na obchod s nemovitostmi. Podcenit znění rezervační smlouvy je tedy riskantním krokem, který může ohrozit celou transakci. Poslední dobou se navíc bohužel čím dál častěji ukazuje, že jakákoli platba na účet realitní kanceláře může být riskantním krokem, např. hrozí úpadek realitní kanceláře, což může (v nejhorším případě) pro kupujícího znamenat i ztrátu nemovitosti.

DOPORUČENÍ ZNÍ: Požadujte třístrannou smlouvu uzavíranou mezi prodávajícím, zprostředkovatelem (realitní kanceláří) a vámi  jako kupujícími! 


Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.