Jak prodat polovinu domu


Mohu prodat jenom polovinu rodinného domu?

Odpověď:

Jedná-li se o spoluvlastnický podíl, znamená to, že  spoluvlastník má ve svém výlučném vlastnictví určený IDEÁLNÍ PODÍL na věci, podíl je vyjádřený zlomkem nebo procentem. Jedná se např. o ideální ½ nebo o podíl o velikosti 50%.

S tímto podílem může majitel svobodně disponovat. Nemůže však nakládat (rozhodovat o celku) s věcí! Takže prodá-li vlastník svou ideální polovinu pozemku, nepřipadne novému vlastníku reálně vymezená část pozemku. Takovou ideální polovinu pozemku si nemůže například nijak oplotit. Protože není vymezená.

Tento stav se odrazí samozřejmě i na výši tržní ceny, která bude jistě nižší než v případě výlučného vlastnictví.

Stejně to bývá v případě rodinného domu. Pokud jsou v domě dvě samostatné bytové jednotky, lze tyto rozdělit tzv. prohlášením vlastníka. Po rozdělení by došlo k vytvoření dvou samostatných záznamů v katastrů nemovitostí a bylo tak zrušeno podílové spoluvlastnictví.

Ekonomicky i prakticky nejvýhodnějším řešením je dohodnout se s ostatními spoluvlastníky na prodeji celého domu a rozdělení kupní ceny mezi spoluvlastníky dle výše podílů. Nabízí se také varianta, že jeden ze spoluvlastníků vyplatí ostatní a ponechá si celou nemovitost.

Pokud se však nemohou spoluvlastníci dohodnout, nezbývá, než nechat rozhodnutí na soudu.
Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.


Kategorie

 

•   Všechny články o realitách   •

Pro koho pracuji

Jsem realitní makléřka z RE/MAX Alfa. Jsme realitní kancelář, která prodává reality v Praze, ve Středočeském kraji, ale pomůžeme vám také prodat nemovitost v Brně nebo na vysočině.

Kde působím

Mým domovem je Kamýk nad Vltavou a také Praha, kde pracuji pro pražskou realitní kancelář RE/MAX Alfa. Velmi často se pohybuji také v okolí měst Příbram, Votice, Benešov, Dobříš, Milevsko, 
Sedlčany, Rožmitál pod Třemšínem, kde často prodávám rodinné domy a byty.

Pomohu Vám i s nemovitostmi v jiných regionech Středočeského kraje. A pokud jste z jiné části České republiky, ráda vám doporučím mé další kolegy z RE/MAXu.

Kontakty

E-mail: veronika.vanova@remax-czech.cz

Telefon: +420 733 679 996

 

Realitní makléřka Veronika Váňová