Prodej bez realitní kanceláře – co hlídat?


Chci prodej nemovitosti uskutečnit bez realitní kanceláře. Co musím především hlídat?

Odpověď:

Čím víc obchodů jsem uzavřela, tím lépe rozumím souvislostem a vidím RIZIKA hrozící při „samoprodeji“.  Největší je zajistit BEZPEČÍ převodu peněz v době než je provedená změna v evidenci vlastníků (na katastru nemovitostí).

Víte, že solidní realitní kancelář může zajistit administraci (resp. právní převod) nemovitosti jako jednorázovou službu, a to bez ohledu na to, že jste s kupujícím již domluveni na všech obchodních podmínkách? Realitní kancelář Vám garantuje svými zkušenostmi a referencemi bezchybné provedení převodu nemovitosti.

 

  1. Pokud kupujete nemovitost, kterou opravdu dobře znáte, např. od příbuzného nebo souseda či známého věnujte největší pozornost správnému podání NÁVRHU NA VKLAD.
  2. Vždy buďte opatrní při PŘEVODU finanční částky KUPNÍ CENY.

 

Měli byste vědět, že pokud katastrální úřad zjistí nějakou vadu v návrhu na vklad nebo v kupní smlouvě, může vklad zamítnout. Může se stát, že vyplněný formulář návrhu na vklad  nebo kupní smlouva vykazují vady, které úřad považuje za zásadní a z toho důvodu návrh zamítne.

Doporučuji, aby návrh na vklad při převodu nemovitosti (KOUPĚ BYTU nebo DOMU) PODEPISOVALI současně (tzn. aby byli navrhovateli změny) KUPUJÍCÍ i PRODÁVAJÍCÍ.

Obecně je to OCHRANA  před možným tzv. ZPĚTVZETÍM návrhu. V případě, kdy byl návrh na vklad do katastru podepsaný oběma stranami, museli by oba podepsat i zpětvzetí. Doporučuji podepisovat s návrhem na vklad i  KUPNÍ SMLOUVU. Návrh je třeba doručit na místně příslušný katastrální úřad s jedním vyhotovením kupní smlouvy a s úředně ověřenými podpisy účastníků. Návrh na vklad bude přijat výhradně na předepsaném formuláři Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

I pokud se dohodnete, že návrh podá prodávající, ohlídejte si, zda byl opravdu doručen na katastrální úřad. Kopii návrhu na vklad katastrální úřad potvrdí razítkem s vyznačením data.

Ochranná lhůta během níž jsou písemně informování účastníci řízení omezuje možnost neoprávněných změn (podvodných změn) ve vlastnictví. Zasláním upozornění o podání změny vlastnických práv jsou skuteční vlastníci úřadem předem informováni, a to v době před vyznačením změny vlastníka. Na internetu se v náhledu do katastrální evidence můžete přesvědčit, že úřad vyznačil již následující den po vložení návrhu vkladu v katastru tzv. plombu, která naznačuje, že právě probíhá řízení.

Účastníci mají dvacet dnů na to, aby v případě podvodného návrhu vyrozuměli katastr (např. podáním „zpětvzetí“), teprve po uplynutí lhůty úřad pokračuje ve vkladovém řízení. Katastr o vkladu rozhodne nejdříve po uplynutí dvaceti dnů. Katastrálním úřadem je vlastníkovi doručeno VYROZUMĚNÍ o povolení vkladu, čímž je jeho vlastnické právo skutečně zapsáno.
Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.


Kategorie

 

•   Všechny články o realitách   •

Pro koho pracuji

Jsem realitní makléřka z RE/MAX Alfa. Jsme realitní kancelář, která prodává reality v Praze, ve Středočeském kraji, ale pomůžeme vám také prodat nemovitost v Brně nebo na vysočině.

Kde působím

Mým domovem je Kamýk nad Vltavou a také Praha, kde pracuji pro pražskou realitní kancelář RE/MAX Alfa. Velmi často se pohybuji také v okolí měst Příbram, Votice, Benešov, Dobříš, Milevsko, 
Sedlčany, Rožmitál pod Třemšínem, kde často prodávám rodinné domy a byty.

Pomohu Vám i s nemovitostmi v jiných regionech Středočeského kraje. A pokud jste z jiné části České republiky, ráda vám doporučím mé další kolegy z RE/MAXu.

Kontakty

E-mail: veronika.vanova@remax-czech.cz

Telefon: +420 733 679 996

 

Realitní makléřka Veronika Váňová