Rizika družstevního bydlení


Vysvětlete mi, zda má riziko mít družstevní byt. Bylo mi řečeno, že osobní vlastnictví je družstevnímu spoluvlastnictví téměř rovné. Je to pravda?

Odpověď:

Uživatel družstevního bytu je POUZE NÁJEMCEM BYTU, nikoliv jeho vlastníkem. Vlastníkem bytu, příp. domu, je družstvo a jen družstvo vykonává vlastnické právo. Člen družstva je nájemcem bytu, jehož vztah k družstvu se řídí ustanoveními  občanského zákoníku a dále stanovami družstva.

Největším rizikem pro družstevníka je špatné hospodaření družstva. Pokud by vedení družstva špatně hospodařilo může nastat až  extrémní případ, kdy dojde k bankrotu družstva. Bankrot způsobený chybami ve vedení družstva může vést až ke ztrátě majetku družstva a skončit nuceným prodejem v dražbě.

Dalším rizikem je pro člena družstva možnost, že mu bude vypovězena nájemní smlouva a bude vyloučený z družstva. Vypořádací podíl, který by měl vyloučený člen družstva obdržet, rozhodně neodpovídá tržní hodnotě družstevního bytu.

Další omezení je v tom, že nájemcem družstevního bytu může být pouze jeden člověk. V případě, že se pro družstevní byt rozhodnou druh a družka, což je čím dál častější, nebudou moci družstevní byt nabýt společně.
Další omezení čeká při příp. prodeji bytu. Stanovy některých družstev vylučují nabytí bytu cizincem, přitom cizinci tvoří nemalou skupinu osob, kteří si byty kupují.

Družstevní byty jsou cenově výhodnější při pořízení, neboť při koupi členského podílu nelze bance ručit hodnotou bytu a tedy nelze čerpat hypoteční úvěr (pokud družstvo již neodhlasovalo převody bytů do osobního vlastnictví).

Družstevní bydlení je výhodné v případě, že družstvo dobře hospodaří, umí zajistit výhodné účelové podpory na revitalizaci domu a dokáže získat výhodné půjčky se zvýhodněnými úrokovými sazbami pro bytová družstva. V takovém případě jsou náklady na provoz bytu nižší ve srovnání s osobním vlastnictvím a rozhodně je mohu doporučit.

Ze své praxe znám bytová družstva velmi dobře fungující, pro družstevníky přináší bydlení zde skvělé podmínky. Naopak jsou Společenství vlastníků bytových jednotek (byty v osobním vlastnictví), kdes souhra spolumajitelů jednotek při správě společných prostor domu je špatná.  Obě formy vlastnictví přináší výhody či rizika. Je třeba zvážit vždy konkrétní situaci v domě.
Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.


Kategorie

 

•   Všechny články o realitách   •

Pro koho pracuji

Jsem realitní makléřka z RE/MAX Alfa. Jsme realitní kancelář, která prodává nemovitosti v Praze a ve Středočeském kraji, ale pomůžeme vám také prodat nemovitost v Brně nebo na Vysočině.

Kde působím

Jsem mandatářem realitní kancelář RE/MAX Alfa. Bydlím v Kamýku nad Vltavou,  často se pohybuji v okolí měst Příbram, Sedlčany, Votice, Benešov, Dobříš, Milevsko, Rožmitál pod Třemšínem, kde prodávám rodinné domy a byty.

Pomohu Vám vyřešit všechny záležitosti  spojené s převodem nemovitostí v regionu celého Středočeského kraje. A pokud jste z jiné části České republiky, ráda vám doporučím mé šikovné kolegy z RE/MAXu.

Kontakty

E-mail: veronika.vanova@remax-czech.cz

Telefon: +420 733 679 996

 

Realitní makléřka Veronika Váňová