Kdo má vystavit průkazy energetické náročnosti


kontrola nemovitosti2

Kdo odpovídá, v případě, že nejsou dostupné Průkazy energetické náročnosti domu?

Odpověď:

Příprava k prodeji nemovitosti zahrnuje mnoho úkolů. Jedním z nich je předložení průkazu energetické náročnosti budovy, nebo-li PENB. Už několik let platí, že KAŽDÝ prodávající (resp. majitel nemovitosti) musí předložit originál energetického průkazu domu všem zájemcům o koupi. Tedy již v době kdy začne nemovitost nabízet k prodeji, to znamená v inzerci. Majitelem domů je většinou Společenství vlastníků bytových jednotek, příp. soukromý vlastník. V případě, že MAJITEL DOMU energetický průkaz nezpracuje, je povinen označit v inzerci nabízeného bytu celou nemovitost písmenkem G.

Důležité upozornění!  Tím, že majitel označí energetický štítek budovy písmenem G, není nijak ochráněn před případnou kontrolou ze strany Státní energetické inspekce a vystavuje se riziku finanční sankce až do výše 100 000 Kč.

Realitní makléři a zprostředkovatelé (pokud neobdrží před zahájením inzerce od majitele nemovitosti energetický průkaz) běžně v nabídkách vystavují  nemovitost s označením písmenem G, tedy nejhorší energetickou třídou. Takovým označením jsou poškozeny zájmy prodávajících, protože  je výrazně  snížen zájem ze strany kupujících. Nejhorší stupeň označení, tedy G, signalizuje vysoké náklady na vytápění a ohřev teplé vody, velké úniky tepla a tedy potřebu výrazné investice do rekonstrukce.

A navíc v praxi to znamená, že u takto prezentované nemovitosti není zpracován průkaz a majitel se vystavuje riziku, že při kontrole dojde k uložení sankce ze strany Státní energetické inspekce.
Obraťte se na mne i vy se svojí otázkou

Jestli i Vás trápí konkrétní otázka z oblasti realitního trhu, neváhejte a napište mi. Váš dotaz ochotně zodpovím.


Kategorie

 

•   Všechny články o realitách   •

Pro koho pracuji

Jsem realitní makléřka z RE/MAX Alfa. Jsme realitní kancelář, která prodává nemovitosti v Praze a ve Středočeském kraji, ale pomůžeme vám také prodat nemovitost v Brně nebo na Vysočině.

Kde působím

Jsem mandatářem realitní kancelář RE/MAX Alfa. Bydlím v Kamýku nad Vltavou,  často se pohybuji v okolí měst Příbram, Sedlčany, Votice, Benešov, Dobříš, Milevsko, Rožmitál pod Třemšínem, kde prodávám rodinné domy a byty.

Pomohu Vám vyřešit všechny záležitosti  spojené s převodem nemovitostí v regionu celého Středočeského kraje. A pokud jste z jiné části České republiky, ráda vám doporučím mé šikovné kolegy z RE/MAXu.

Kontakty

E-mail: veronika.vanova@remax-czech.cz

Telefon: +420 733 679 996

 

Realitní makléřka Veronika Váňová